Nietrzymanie moczu (UI) często występuje wśród kobiet w ciąży. Ten rosnący problem zdrowotny, wpływa na samopoczucie fizyczne, emocjonalne oraz społeczne [1].
W trakcie ciąży w organizmie kobiety, dochodzi do wielu zmian:
Ilość porodów, wiek, wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) to najszerzej badane czynniki związane z nietrzymaniem moczu (UI) podczas ciąży. Ryzyko uszkodzeń oraz występowanie wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM), zwiększa się z wiekiem matki – powyżej 30r.ż (w przypadku pierwszego porodu) oraz zwiększa się 2-3 krotnie podczas drugiego porodu, którego czas trwania wynosi ponad 110 minut. Dodatkowe wspomaganie porodu za pomocą kleszczy, powoduje wzrost ryzyka nawet o 14,7 raza natomiast w przypadku użycia próżnociągu położniczego tego ryzyka nie ma [2].
Według badań Mohol Yuseff D i wsp. Spośród 330 kobiet objętych badaniem w ciąży pod względem w/w czynników ryzyka – 279 (84,5%) doświadczyło nietrzymania moczu [1].
Ponadto na uszkodzenie mięśni dna miednicy w trakcie porodu ma wpływ obwód główki noworodka. Wymiary powyżej 35,5 cm zwiększają ryzyko o 3-4 razy [2].
Badacze jako potencjalne czynniki ryzyka dodatkowo wymieniają:
Wiele kobiet doświadcza nietrzymania moczu w trakcie i po ciąży. Urazowi głównie ulega mięsień dźwigacz odbytu, statystycznie uszkodzenie tego mięśnia występuje u 3 na 10 kobiet ciężarnych. W badaniach, nie stwierdzono różnicy w częstotliwości uszkodzenia mięśni dna miednicy pomiędzy porodem siłami natury a cesarskim cięciem. Także, nie wykazano, aby nacięcie krocza zmniejszało ryzyko uszkodzeń. Pacjentki, objawy nietrzymania moczu najczęściej zgłaszają w pierwszym miesiącu po porodzie, szacuje się , że jest to ok 11,2% oraz w kolejnych miesiącach. Odsetek ten zmniejsza się do 12 miesiąca po porodzie. Największa ilość pacjentek (65%), zgłasza objawy wysiłkowego nietrzymania moczu w trakcie ciąży lub połogu [3,4].
Ćwiczenia mięśni dna miednicy, zapobiegają oraz zmniejszają objawy nietrzymania moczu. Mięśnie te można wzmacniać zarówno przed planowaną ciążą jak i w trakcie ciąży i połogu [5]. Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy w trakcie ciąży oraz połogu, zmniejszają występowanie wysiłkowego nietrzymania moczu w III trymestrze ciąży oraz do 6-mcy po porodzie [6,7].
Niestety wiedza kobiet na temat zaburzeń profilaktyki uroginekologicznej u ciężarnych jest niska przez brak odpowiedniej edukacji w szpitalach. Także pracownicy służby zdrowia, powinni kłaść większy nacisk na zalecanie ćwiczeń mięśni dna miednicy w trakcie ciąży, podczas rutynowej opieki przedporodowej [1].
Warto skorzystać z usług fizjoterapeuty, który zajmuje się dziedziną uroginekologii. Otrzymamy kompleksowy zestaw porad oraz bezpiecznych ćwiczeń. Pamiętajcie również , że im wcześniej zaczniemy przygotowywać Nasze ciało do ciąży oraz porodu tym lepiej zniesie to Nasz organizm.
Niestety nie ma dokładnych zaleceń w tej kwestii. Również nie jest określony rekomendowany sposób porodu dla kobiet po operacji wysiłkowego nietrzymania moczu. Badania, wykazują , że w przypadku porodu naturalnego jak i cesarskiego cięcia, występuje ryzyko reoperacji. Według niektórych danych jest to ok 1/3 pacjentek [7,8,9].
Bibliografia: