Sztuczny Zwieracz Cewki Moczowej

W przypadku nietrzymania moczu znacznego stopnia u mężczyzn, najbardziej pewnym sposobem leczenia jest wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej (AUS). Jest to kompletnie ukryte w ciele urządzenie, naśladujące pracę zwieracza cewki moczowej. Urządzenie symuluje naturalną pracę zwieracza poprzez otwieranie i zamykanie cewki moczowej przez pacjenta. Mankiet założony na cewkę moczową pozostaje zamknięty do momentu użycia przez pacjenta pompki ukrytej w mosznie. Podczas pompowania mankiet otwiera się, co pozwala na oddanie moczu, po czym samoczynnie zamyka się.

Sztuczne zwieracze cewki moczowej są stosowane na świecie od 50 lat. Najdłużej stosowanym i najbardziej popularnym sztucznym zwieraczem cewki moczowej jest trójelementowy hydrauliczny zwieracz AMS800 firmy Boston Scientific, dzięki któremu zostało wyleczonych już 150 tys. pacjentów na całym świecie. W 1996 roku badania wykazały, że 90% Pacjentów zgłosiło satysfakcję po implantacji AMS 800 a 92% zdecydowałoby się na implantację urządzenia ponownie. 96% poleciłoby to urządzenie znajomym.

* * Badania laboratoryjne przeprowadzone przez Lake Region Manufacturing. Dane w dokumentacji Boston Scientific Corporation.