Nietrzymanie moczu to termin określający każdy mimowolny wyciek moczu. U mężczyzn dolegliwość ta jest zazwyczaj spowodowana uszkodzeniem zwieracza lub nieprawidłowym funkcjonowaniem pęcherza moczowego. Zwieracz to mięsień okalający cewkę moczową, który kontroluje wypływ moczu z pęcherza. Przy uszkodzonym lub osłabionym zwieraczu dochodzi do nietrzymania moczu. W przypadku mężczyzn stan taki jest najczęściej związany z chorobami stercza lub jego usunięciem (leczenie raka gruczołu krokowego). Do nietrzymania moczu przyczyniać się mogą również takie choroby jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy udar mózgu, ale także otyłość – zwłaszcza brzuszna. Zwieracz może zostać uszkodzony również podczas urazu lub zabiegu w obrębie miednicy.
Na nietrzymanie moczu cierpi ponad 43 miliony mężczyzn na całym świecie, większość z nich to osoby powyżej 60 roku życia. Jednak należy pamiętać, że częstość występowania nietrzymania moczu wrasta od 2,5 do nawet 69% po operacji gruczołu krokowego, niezależnie od wieku.
Do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w przypadku nietrzymania moczu należą produkty o właściwościach chłonnych, takich jak wkładki, pieluchomajtki oraz prąciowe cewniki. Jednak sposoby te w znaczny sposób ograniczają aktywność pacjenta i dodatkowo powodują uczucie dyskomfortu, a także mogą prowadzić do wielu niezręcznych sytuacji. Powyższe metody znajdują zastosowanie przede wszystkim u mężczyzn o lekkim lub umiarkowanym stopniu nietrzymania moczu. Co jednak z tymi, których stopień można określić jako średni bądź ciężki? W tych przypadkach rekomenduje się leczenie operacyjne – implantację sztucznego zwieracza cewki moczowej.
AMS 800 to 3-elementowy sztuczny zwieracz cewki moczowej, w całości umieszczany w ciele pacjenta. Sztuczny zwieracz cewki moczowej AMS 800 składa się z mankietu napełnianego płynem (mocowanego wokół cewki moczowej), zbiornika balonowego (wszczepianego do jamy brzusznej) oraz pompy (umieszczanej w mosznie).
Zamocowany na cewce moczowej mankiet wypełniany jest płynem, co powoduje zamknięcie cewki moczowej i uniemożliwia wypływ moczu. Aby oddać mocz wystarczy kilkakrotnie nacisnąć pompkę znajdującą się w mosznie. Nacisk uwalnia płyn z mankietu, otwiera światło cewki moczowej i umożliwia wypływ moczu. Cały system jest niezwykle dyskretny i został opracowany w celu przywrócenia naturalnej kontroli nad oddawaniem moczu, dzięki czemu najwierniej oddaje fizjologiczne działanie zwieracza. AMS 800 jako jeden z nielicznych produktów na rynku gwarantuje oddawanie moczu zgodnie z potrzebą.
We Wrocławiu, od 2017 roku, zabiegi implantacji sztucznego zwieracza cewki moczowej przeprowadzane są w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Weigla. Zespół implantujący sztuczny zwieracz, którego głównym operatorem jest dr n. med. Jarosław Lewandowski, jest doskonale przeszkolony przez najlepszych w Europie specjalistów w tej dziedzinie. Należy podkreślić, że zabieg wszczepienia sztucznego zwieracza jest procedurą refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Skuteczność metody została potwierdzona klinicznie.