Pęcherz nadreaktywny (OAB, z ang. overactive bladder) charakteryzuje się występowaniem uciążliwego parcia na pęcherz oraz częstym oddawaniem moczu w ciągu dnia oraz nocy (tzw. nokturia). Ponadto może również wystąpić nietrzymanie moczu z parcia – wówczas stosuje się określenie „mokry” pęcherz nadreaktywny, natomiast pęcherz nadreaktywny bez nietrzymania moczu określa się jako „suchy” [1]. Szacuje się, że problem pęcherza nadreaktywngo w niektórych krajach może dotyczyć nawet 20% populacji [2]. Również w Polsce, wraz ze starzeniem się społeczeństwa, zapadalność na to schorzenie będzie rosła. Pomimo tego wciąż pozostaje on tematem tabu.
Najczęściej zgłaszanym objawem jest częsta potrzeba oddawania moczu (85% chorych), następnie jej naglący charakter (54%) oraz naglące nietrzymanie moczu występujące u ok. 36% pacjentów. Osoby cierpiące na OAB odczuwają potrzebę oddania moczu ponad osiem razy na dobę – niektórzy pacjenci muszą odwiedzać toaletę nawet 20 razy w ciągu 24 godzin. Zjawisko to występuje również w nocy, często sen jest zaburzany przez naglącą potrzebę mikcji. Ponadto pacjenci cierpiący na OAB lub naglące nietrzymanie moczu (NNM) podczas wywiadu zgłaszają, że czas pomiędzy pojawieniem się odczucia mikcji a koniecznością udania się do toalety jest bardzo krótki i często dochodzi wtedy do mimowolnej ucieczki moczu. Co ciekawe, zazwyczaj objętość oddawanego moczu jest niewielka i wynosi ok. 50-100 ml, podczas gdy pojemność pęcherza w warunkach fizjologicznych to 400-600 ml. Wszystkie wymienione objawy są dokuczliwe i przyczyniają się do obniżenia jakości życia pacjentów [3].
Zjawisko pęcherza nadreaktywnego może występować w przebiegu wielu chorób. Należą do nich m.in. schorzenia pochodzenia neurogennego:
Warunkiem rozpoznania tzw. idiopatycznego pęcherza nadreaktywnego jest wykluczenie występowania tych schorzeń [4] oraz czynników anatomicznych, czynnościowych i metabolicznych, które mogą powodować podobne objawy.
Z kolei do czynników patogenetycznych predysponujących do występowania tego schorzenia możemy zaliczyć: nieprawidłową budowę i funkcję nabłonka wyścielającego drogi moczowe, nieprawidłowe unerwienie pęcherza moczowego i zaburzenia czynności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego [5].
Leczenie pęcherza nadreaktywnego możemy zacząć od zmodyfikowania stylu życia i fizykoterapii. Zalecana jest zmiana diety, czyli unikanie spożywania napojów gazowanych, napojów z zawartością kofeiny i sztucznych środków słodzących. Nie ma natomiast wskazań do ograniczania przyjmowania płynów, jeżeli ich dobowa objętość nie wynosi więcej niż 3 litry. Najnowsze doniesienia wykazują, że stosowanie techniki biofeedbacku oraz elektrostymulacji mięśni dna miednicy nie są zalecane jako podstawowa technika leczenia jednostki chorobowej, jaką jest pęcherz nadreaktywny [1].
Do podstawowych sposobów leczenia pęcherza nadreaktywnego oraz naglącego nietrzymania moczu należy farmakoterapia lekami antycholinergicznymi (antymuskarynowe). Leki te wykazują działanie hamujące czynność skurczową mięśni gładkich pęcherza, m.in. mięśnia wypieracza pęcherza. W sytuacji, gdy chorzy nie reagują na klasyczne leczenie antycholinergiczne, należy rozważyć leczenie zabiegowe OAB [1].
Wytyczne American Urological Association i European Association of Urology w zabiegowym leczeniu pęcherza nadreaktywnego zalecają zastosowanie toksyny botulinowej dopęcherzowo oraz neuromodulację korzeni krzyżowych. Leczenie to powinno być prowadzone w ośrodkach referencyjnych [6]. Wykazano, że leczenie z wykorzystaniem toksyny botulinowej (w grupie chorych z naglącym nietrzymaniem moczu niereagującym na klasyczne leczenie antycholinergiczne) zapewnia istotny wzrost poprawy jakości życia w okresie trzymiesięcznej obserwacji [3]. Mechanizm leczenia botoksem dla OAB obejmuje hamowanie uwalniania neuroprzekaźników, które odpowiedzialne są za częste oddawanie moczu oraz stymulację skurczu mięśnia wypieracza pęcherza. Korzyści płynące z leczenia botoksem to m.in. zmniejszenie bólu i pilności odczucia parcia w stanach zapalnych pęcherza. Systematyczne stosowanie zastrzyków z botoksu może zapewnić udane długoterminowe wyniki [6].
Rysunek 1. Budowa pęcherza moczowego, miejsca wstrzyknięć botoksu. Źródło: www.ginekologpoznan.com
Wiele osób w Polsce cierpi z powodu nadreaktywnego pęcherza. Warto podkreślić, że sukces terapeutyczny oraz satysfakcja pacjenta w głównej mierze zależą od rzetelnie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, prawidłowej oceny badań diagnostycznych oraz wyboru właściwej metody leczenia.
Literatura: